ZADATAK procene rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja je da prepozna svako ugrožavanje ljudi, imovine i procesa poslovanja.
CILJ procene rizika je prevencija neželjenog događaja kroz upravljanje rizicima.
Sam dokument – Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja sadrži niz mera čija primena umanjuje ili u potpunosti neutrališe rizike. Ovaj Akt nudi rešenja kojima se u svakom smislu, a najviše u ekonomskom, povećava nivo poslovanja preduzeća, smanjivanjem mogućnosti za potencijalne ljudske i materijalne gubitke i podiže ugled kompanije.
Akt procene rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja izrađuje se u skladu sa Standardom SRPS A.L2.003 (Bezbednost i otpornost društva – Procena rizika) i obrađuje više grupa rizika u organizaciji i to:
- procenu rizika opštih poslovnih aktivnosti;
- procenu rizika po bezbednost i zdravlje na radu;
- procenu pravnih rizika;
- procenu rizika od protivpravnog delovanja;
- procenu rizika od požara;
- procenu rizika od elementarnih nepogoda i drugih nesreća;
- procenu rizika od eksplozija;
- procenu rizika od neusaglašenosti sa standardima;
- procenu rizika po životnu sredinu;
- procenu rizika u upravljanju ljudskim resursima;
- procenu rizika u oblasti informaciono – komunikaciono – telekomunikacionih (IKT) sistema.
Uredba o obavezno obezbeđenim objektima (“Službeni glasnik RS”, br. 98/2016), Pravilnik o načinu vršenja tehničke zaštite i korišćenja tehničkih sredstava (“Sl. glasnik RS”, br. 91/2019) definišu obaveze privrednih društva shodno Zakonu o privatnom obezbeđenju (“Sl. glasnik RS”, br. 104/2013, 42/2015, 87/2018) i uvode obavezu izrade procene rizika od strane licenciranog privrednog društva za privatno obezbeđenje pre angažovanja sistema fizičke i tehničke zaštite.